Southerly 420 (sejlbåd) til salg

sejlbåd / yacht, ny båd fra ordre

Søg efter anden båd

Billeder

Southerly 420
Southerly 420 - billede 2
Southerly 420 - billede 3
Southerly 420 - billede 4
Southerly 420 - billede 5
Southerly 420 - billede 6
1 / 6
▶
Southerly 420 - billede 1
Southerly 420 - billede 2
Southerly 420 - billede 3
Southerly 420 - billede 4
Southerly 420 - billede 5
Southerly 420 - billede 6
▶

Andre medier

billeder
billeder
video
video
print
print
del
del
Send forespørgsel
Beskrivelse +
This historic brand has a legacy deeply rooted in Southampton, UK and continues to deliver world-class and highly sought after yachts.
With the signature lifting keel technology, Southerly offers not only unparalleled performance but also the versatility to explore even the most secluded of waters. Join the esteemed Southerly owners and experience the epitome of luxury sailing without limits.
luk sektion
Båddata +
Tilføj til overvågningsliste

Båddata Southerly 420

Pris:
pris på forespørgsel
Båd-ID:
s261909
Bådmodel:
Southerly 420
Producent:
Southerly Yachts
Bådtype:
sejlbåd
Bådkategori:
yacht
Kategori:
ny båd fra ordre
Byggeår:
2026
Lokation:
Kabiner:
2
Skrogmateriale:
GRP/polyester
Skrogfarve:
hvid
Styretøj:
rat
Ballast:
2.100 kg
Storsejl:
44 m²
Fok:
31 m²
Mastemateriale:
aluminium
 

Teknisk data

Længde:
13,30 m (44 fod)
Bredde / dybgang:
4,03 / 0,84 - 2,72 m
Vægt:
ca. 11.341 kg
 
Motor:
Yanmar
Motorkraft:
57 hk (42 kW)
Brændstof:
diesel
Brændstoftank:
310 ltr
Vandtank:
325 ltr
luk sektion

Reklame / service
Udstyr+

Køb Southerly 420 - udstyr yacht - sejlbåd til salg

Express Info: Mon-Sun 8:00 - 22:00 +49 41o7 9o76oo

Southerly 420 - luxurious blue water sailer with a patented swing keel for sailing in all waters.

The Southerly 420 is built using the semi-custom approach. This means that the interior can be specially adapted to your wishes and requirements.
Together with the specialists at Southerly Yachts, you can select all the materials used, such as wood for the interior fittings, fabrics, etc. Your adventure should not just begin with the handover of the yacht, but from the moment you decide to buy.

Highlights:
Outstanding performance
Swivel keel with variable draught
Solent rig (double-sailing)
Self-tacking jib
Furling headsail
Furling mainsail in the mast
Raised saloon
Central skeg to protect the propeller
Semi-balanced twin rudders

We will be happy to advise you on all matters relating to the Southerly 420. Contact us at any time, we will be happy to advise you.
luk sektion
Kontakt-

Southerly 420 - info uden binding - yacht

Kontakt:
Yachthandel Hamburg
Hr. André Hochfeld
Jacobsrade 38-40
22962 Siek bei Hamburg
Tyskland
Telefon:
vis
2. telefon:
vis
Sprog:
tysk, engelsk, spansk, fransk, portugisisk
 
www.yachthandel-hamburg.de
I 14 år på yachtall.com
Svarprocent over gennemsnittet

Felter med * skal udfyldes.

 


luk sektion
Søg efter anden båd
Boot & Fun Berlin